Jak se vyhnout (vánočnímu) stresu…

15.12. 2023557x0

Vánoce by měly být… ale jsou… Ano, je to jedno z nejvíce stresových období. Nejen, že dotahujeme, co se dá, ale celý ten shon kolem nakupování dárků, jídla, příprav apod. vydá za deset tradičních dnů, kdy to nejde úplně jako po másle.

A pak ten blázinec v obchoďácích, jako by měl skončit svět. Vlastně si tak trochu společně vytváříme vzájemnou psychózu. Málo světla a sluníčka je pak jen třešinkou na dortu.

Vynechávám Vánoce a je mi fajn

Mnoho lidí má Vánoce v oblibě, zvláště pak pokud máte děti. Celá ta šťouchanice mě osobně jde proti srsti a tak je tak nějak vynechávám. Není však potřeba být až tak radikální (i když pokud je Vám to příjemné, tak proč ne), ale je dobré si uvědomit, že Vaše psychická pohoda je důležitější, než 24.12 padnout na pusu, protože jste se poslední 3 týdny (ne-li více) honili za… dokonalostí.

A tak stejně jako si plánujete pracovní týden, můžete si naplánovat Vánoce či cokoli jiného, abyste se vyhnuli stresu.

Ježíšek přiletí, i když máte špinavá okna

V první řadě si tedy uvědomte, že Vánoce budou, i když nebudete mít naklizíno, dekorace na každém kroku nebo 20 druhů cukroví. Nač se stresovat, život jde dál. A tak i v práci nemusíte vše dotáhnout do konce roku. Ono i 2.1 na Vás resty počkají. Skřítci je za Vás neudělají :).

Napište si tedy seznam ideálních Vánoc a konce roku. A pak reálný seznam, kdy budete vědět, že nevypustíte duši. Na dárcích se domluvte, nemusíte mít 100 dárků, stačí drobnosti, které potěší nejbližší.

V tomto ohledu mě baví Latinská Amerika. Rodiny jsou tak rozsáhlé a peněz většinou nemají na zbyt, že se obdarovávají většinou pouze děti. Naopak si především užívají společné setkání.

O Svátcích, ale i během roku pracujte se svými drobnými cíli. Není potřeba si na sebe plést bič a skákat z prvního schodu na desátý. Setkávejte se s lidmi, se kterými je Vám opravdu dobře. Nač se stresovat ještě tím, že musíte, protože se to sluší a patří.

Udělejte si pohodu se svými blízkými. Mějte čas sami na sebe. Nepulírujte každý kout, nevařte a nepečte, jako by jste čekali celý regiment. Raději si dejte malé cíle pro zpříjemnění dne. Co třeba taková procházka? Nebo jiná tradice, kterou si vytvoříte sami pro sebe a svou rodinu? Uvidíte, že Vánoce nebo jakékoliv jiné období, se rázem stane příjemnější, pokud se naučíte nebrat vše tak osobně, vážně plné musu a toho, co bychom měli.

CHYBÍ VÁM MOTIVACE?

Chybí Vám motivace, dělat věci jinak? Potřebujete nakopnou nebo jen špetku inspirace? Stáhněte si e-book zdarma "Motivace na celý rok" a nechte se unést na obláčku nových dní.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů