6 tipů, jak zlepšit svůj život

4.12. 2023302x0

Někdy se to na nás sype ze všech stran. Zvláště pak s blížícím se koncem roku stres nabírá na obrátkách. Je to jako bychom běželi proti stromu a zastavili se o kmen, skrze který nevidíme celý les, možnosti a cesty.

Co nám pomůže takové období ustát ba dokonce změnit směr, abychom zlepšili náš život? Podívejte se na 6 tipů, které Vám v tom pomohou.

1. Základní kámen

Základním prvkem je pořádek a to jak na pracovním stole, tak i doma. Nejde o to mít vypulírovanou každou skulinku, pouze mít věci na svém místě – porovnané papíry, zalité květiny, utřený prach, uklizené prádlo, jednoduše čisto.

Potýkáme-li se s málem času, často se nám věci hromadí, máme je rozházené, nevíme, kam jsem co založili, talíře se kupí v kuchyni, zem samý drobek. A je jedno zda-li se bavíme o pracovním prostředí nebo o našem domově.

Udržujte si pořádek průběžně. Když tomu budete věnovat čas byť pár minut denně, nestane se, že Vás přehršel věcí kolem Vás zasype. Když žijete či pracujete v nepořádku, podvědomě Vás to rozptyluje, ztratíte svůj klid a tím i pozornost. A nakonec stejně dojdete do bodu, kdy si budete muset uklidit, protože už nebudete moci dál. Raději si tedy vytvořte návyk na průběžný úklid než na kolísání nálad jako na tobogánu.

2. Uspořádejte si svůj život

Kdysi jsem slovo Time Management neměla ráda. Připomínalo mi to obrovské korporáty, nesvobodu, tlak apod. Když jsem začala podnikat a následně pracovat z domu, zjistila jsem, že je to skvělý nástroj, který mi pomůže i v situacích, kdy je práce/povinností přespříliš. Organizace času se rovná uspořádání si svého života. S tím jdou ruku v ruce priority.
Napište si třeba seznam toho, co je pro Vás v životě důležité a na čem Vám opravdu záleží. Den po dni to mějte na paměti a organizujte si čas během dne podle tohoto seznamu. Kariéra je super, rodina, přátelé také, ale vše musí mít nějaký řád, protože pokud se Vás ztratí pomyslná rovnováha mezi prací a soukromím, tak se vše začne sypat jako domeček z karet. Večer budete ulehat do postele naprosto vyčerpaní a nakonec už ani ráno nebudete mít chuť se zvednout z postele.

3. Jeden zadek, jedna židle

Nikde není řečeno, že nezvládnete více projektů najednou, ale je vhodné si vždy uvědomit, jak dalece máte své součásti života stabilní. Pokud toužíte po rodině, jen těžko můžete trávit dny i noci v práci. Stejně tak, pokud začínáte nějaký projekt a vzápětí (protože si nemůžete nechat ujít šanci), začnete další.

Pokud lítáte jako hadr na holi bez ohledu, zda se jedná o pracovní záležitosti, soukromí nebo kombinaci obojího, něco není v pořádku. Raději si tedy vyberte jednu židli (či židle blízko sebe), na které se uvelebíte a až pak se pusťte do něčeho dalšího. Klíčem k úspěchu je postupovat krok za krokem. Pokud se budete snažit urvat vše najednou a z prvního schůdku skočit hned na desátý, je velmi pravděpodobné, že slítnete dolů jako zralá hruška ze stromu.

4. Neuzavírejte se

Když je toho na nás moc, máme tendenci se uzavírat před okolím (nebo naopak v pátek vyrazit do víru velkoměsta a nezastavit se až v pondělí). Součástí našich životů jsou i ostatní lidé. Odpočinek a setkání s přáteli/blízkými je důležité. Jste-li ti, co raději po práci odpadnou na gauč se skleničkou vína a projíždějí Netflixy zleva doprava, vstaňte a vyrazte do světa. Pokud jste opačný případ, přibrzděte.

A nakonec mějte čas na sebe. Taková vana, kniha, dobrý film, procházka či pár temp v bazénu, jsou k nezaplacení. A vězte, že svět se ani nezboří ani nezastaví, pokud si tu chvilku pro sebe dopřejete, ba naopak.

5. Ranní rituály

Mnohokrát se mi osvědčilo, že ranní pohyb je nejlepším startem do nového dne. Kdysi jsem chodila v 7 ráno do venkovního bazénu. A nejlepší to bylo v zimě. Dnes si klepu na čelo, že jsem v tuhle hodinu byla schopná být jinde než v posteli. Ale svou ranní jógu hned po snídaňovém rituálu si neodpustím.

Rozproudit krev i kdyby 30 minutami jakýmkoliv pohybem, Vás nabudí na celý den. Stejně jako dobrá snídaně a klid. A tak ne nadarmo se říká „Ráno dělá den“. Startujte do toho Vašeho, jak nejlépe umíte. Nemáte čas? Tak to jako argument neberu… time management.

6. Lehce odlehčit

Nakonec, co je velkým krokem k tomu, abyste zlepšili život? Jídlo a dostatek vody. Nemusíte zrovna každý den jíst klíčky, zeleninové saláty, bio, light, vegan, bezlepku apod. Stačí se trochu zajímat o to, co jíte a v jakém množství. Pravdu je, že i když chcete zhubnout, tak právě jídlo má vliv a to až ze 70%. A stejně tomu je tak, pokud se chcete cítit lépe.

Dostatek vody, tedy hydratace těla je rovněž velmi podstatná. Fyziologicky je to tím, že naše tělesné schránky jsou tvořeny povětšinou z vody a tak pokud se cítíte pod psa nebo jste nemocní, propláchněte se :).

CHYBÍ VÁM MOTIVACE?

Chybí Vám motivace, dělat věci jinak? Potřebujete nakopnou nebo jen špetku inspirace? Stáhněte si e-book zdarma "Motivace na celý rok" a nechte se unést na obláčku nových dní.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů